مقايسه آگهی ها

محله بهاران

محله بهاران

محله بهاران

اگر به فکر خرید،رهن و اجاره ملک در محله بهاران ( جاده کوهسار ) شهران به امام زاده داوود هستید، بهتر است با این محله بیشتر آشنا شوید.

محله بهاران در شمال­غربی منطقه  ۵ شهرداري تهران قرار گرفته و از شمال و شرق به بلوار کوهسار و بلوار سولقان ـ سنگان(امتداد بلوار کوهسار) و از هر دو سمت با محله ی شهران شمالی، از جنوب نيز به محله ی کن و بزرگراه شهید آبشناسان محدود گرديده و از غرب رودخانه ی کن مرز طبیعی محله ی بهاران به شمار می ­آید.  

معرفی محله های تهران

تاریخچه ي این محله را از دومنظر می­توان مورد بررسی قرار داد. اول خودِ محله ی بهاران و دیگری روستای تاریخی کن.

با نگاهی گذرا به نقشه ی سه محله ی بهاران، کن و اندیشه (کشت اجباری سابق) می توان مشاهده نمود که این سه محله، که در امتداد یكدیگر قرار دارند سابقاً یکی بوده ­اند و می­توان چنین استنباط نمود که محله­ های بهاران و اندیشه از کن منشعب شده ­اند.

بخش بزرگی از محله های بهاران و اندیشه باغ های متعلق به کنی ها مي­باشد.

همچنین قرار گرفتن مرکز بهداشتی ـ درمانی کن و مجتمع ورزشی شهدای کن در محله­ ی بهاران، خود مي­تواند شاهدی بر این مدعا باشد.

ضمن آنکه امروزه این سه محله یعنی بهاران، کن و اندیشه، ناحیه ی ۲ شهرداری منطقه ۵ را تشکیل می­دهند.  

  در جلد اول تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران و در ضمنِ معرفی ولایت قصران در شمال ری قدیم و بنا به گفته­ی جغرافی­دانان قرون نخستین اسلامی، از کن ـ سولقان به عنوان مرز غربی این ولایت نام برده شده است که پس از آن طالقان قزوین آغاز می شدو در ادامه ضمن برشمردن روستاهای معتبر ولایت قصران از کن و سولقان هم یاد می کند.

از جمله اطلاعات جالبی که به دست آمده، آن است که مردم ونک و کن و فرح­زاد در دوران سلاجقه، زیدی مذهب بوده اند.

محمدحسن­خان اعتمادالسلطنه درباره­ی کن نوشته است: در دو فرسخی طهران دهکده­ای است معروف به کن که از زیادتی آب­های جاری و فواکه [میوه­های] لطیف و لطافت هوا، به بستان پرنیان بیشتر شبیه است. بهترین میوه­جات، گلابی و هلو و گیلاس است و احمد رازینه تنها مبالغه در توصیف این سه میوه نموده، بلکه می­گوید: به قدری که زبان برای دهان لازم است خوردن گلابی و هلو و گیلاس کن هم به همان اندازه لزوم دارد.

کن به شش محله تقسیم می­شود: ۱- اسماعیلیون ۲- بالون ۳- میانده ۴- دارقاضی ۵- سرآسیاب ۶- در غمش: سرازیری نزدیک پل پایین. لذا از آن جا که جهات جغرافی این محله ها تعیین نشده اند، مکان محله ی بهاران فعلی در محلات شش گانه ی کن قدیم مشخص نمی باشد.

در ادامه معتمدمحله اظهار داشت كه: “دلیل عمده­ی شکل گیری محله ی بهاران را مي­توان با حضور تعاونی های ساخت مسکن دولتی در اراضی این محله پیوند زد.

از میان این تعاونی ها، تعاونی تحقیقات نیروی هوایی ارتش، تعاونی آموزش و پرورش منطقه ۵ و ۱۰، تعاونی سازمان قضایی، تعاونی سازمان گوشت، تعاونی وزارت بازرگانی و هوانیروز ارتش قابل اشاره خواهند بود.

  • سایت املاک آی شهر : ishahr.ir
  • سایت مشارکت در ساخت آی شهر : ishahr.co
  • سایت صنعت ساختمان آی شهر : ishahr.org
img

Espidmehr

پست‌های مرتبط

محله شهران

محله شهران جهت خرید آپارتمان در شهران می بایست...

ادامه مطلب
توسط Espidmehr

محله شهرزیبا

محله شهرزیبا جهت خرید آپارتمان در شهر زیبا ، خرید...

ادامه مطلب
توسط Espidmehr

محله شهرک غرب

محله شهرک غرب شهرک غرب که در تقسیمات جدید شهرداری...

ادامه مطلب
توسط Espidmehr

پیوستن به گفتگو